Jdi na obsah Jdi na menu
 


NAHÁNĚNÍ BÝČKŮ - JESENÍKY 10.5.08

11. 5. 2008

NAHÁNĚNÍ BÝČKŮ - JESENÍKY 10.5.08

FOTOGALERIE Z JESENÍKŮ.

FOTOGALERIE OD HELČI A DIÁZKA -supr fotečky Helčo :-)

KLIP NA STREAMU

Jak to všechno začalo...........

Vloni jsem se potkala na coursingu v Otrokovicích s paní Synkovou a panem Steinem. ( nezávodili jsme, jen jsme zkoušeli zájem o střapeček )

Oba vlastní leopardí louisianské psy a 2 australské honácké psy - Seven a Buzze. Jejich chovná stanice se jmenuje Šumící křídla.

Stránky ACD

Stránky LEOPARDŮ

 Věnují se nejen chovu, ale i mnoha sportovním aktivitám. Pozvali nás na podzimní setání 2007, ale nám bohužel tenhle termín nevyhovoval, kvůli závodům v agility. O předešlých setkáních se dočtete na jejich stránkách.

Letos se nám paní Synková ozvala, že pořádají v Jeseníkách nahánění býčků a tím chtějí vyzkoušet vlohy jednotlivých pejsků na pasení. Nemohla jsem takovou lákavou nabídku odmítnout :-) Na zlínsku se nenašel človíček, který by nám svěřil své stádečko a nechal ho okusovat od takových ďáblíků, jakou jsou australáčci :-) Věděla jsem, že Ebča nějaké vlohy určitě má, protože ZVOP na ovečky už splněné máme, ale kráva je kráva!!! Na ovce je tohle plemeno poněkud tvrdší.A Ebinka mě nezklamala........  :-)

Nahánění se uskutečnilo na ekologické  FARMĚ MORAVA v obci Malá  Morava v Jeseníkách.Děkujeme slečně Marice Špárníkové, která se nám věnovala a po celou dobu nás provázela ,vysvětlovala způsoby pasení, seznámila nás s chovem dobytka a hlavně byla milou , usměvavou společnicí po celý pobyt na farmě.Sama vlastní 3 australánky  ( z toho 2 jsou nevlastní bratři Ebči - Otík otec ) a jednoho barváře. Věnuje se nejen práci na statku,studiu vysoké zemědělské školy ale i myslivosti. Podělila se s náma o spoustu zajímavých zážitků :-) díky Mariko.

Na cestu jsme se vydaly s dcerou Kateřinou a Ebčou už v pátek odpoledne.Býčci se měli nahánět až v sobotu ráno. Na místo jsme dorazily před šestou hodinou. Svítilo sluníčko a to mu vydrželo po oba dny našeho pobytu. Nádherná příroda, skvělé ubytování, parádní vycházky, supr lidičky........  :-)

Postupně se sjížděli hosté a probíhalo seznamování psisek. Musím Ebču fakt pochválit. Celkem se tam sešlo 7 ACD a 5 leopardů. Někteří dorazili až v sobotu. Ebinka na nikoho nevyjela, se všema byla hned kámoška a chtěla se honit. Jen jsem ji musela šetřit pořezanou tlapku, tak se nevyblbla dosyta.

Ubytovaní jsme byli na Arivaranči v Podlesí. Moc příjemní a vstřícní majitelé.Můžou tam i pesani nocovat.

Večer jsme poseděli, popili malinko vínka a poklábosili o všem možném. Na podzim pořádají paní Synková a pan Stein opět setkání, tentokrát u Opavy, tak se rádi zůčastníme. Tady a tady je článek o sedmém setkání. Jsou to zážitky kamaráda Diaze a paní Synkové.

Ráno jsme zašli na prochajdu, posnídali a vyrazili na farmu. Přijeli další lidičky s hafošama a šlo se do akce :-) Nejdřív nás Marika seznámila s pravidly, která se musí dodržovat.Ověřila si poslušnos a ovladatelnost psů a vzala nás nejdřív ke kravínu, kde stály 3 kravičky v ohradě. Chtěla vidět postupně jednotlivé psy, jak na ně budou reagovat. Už tam se pozná jejich zájem, soustředění a ovladatelnost. Psi byli na vodítku. Museli jsme je občas nechat zalehnout a sklidnit a pak zase vypustit. Ebča potvrdila své vlohy už tam. Byla jsem zvědavá, co udělá na volno s býkama.

Pak jsme se přesunuli na louku u pastviny s býky. Bylo jich tam 13 pěkných kousků :-) Někteří byli rohatí a jeden dokonce vypadal jak bizon :-) Každý v hodnotě tak 120 000. Dobrý pocit...... hlavně ať se jim nic nestane!!! A psům taky....Naštěstí tihle býčci jsou na psy zvyklí. Tak jsme všichni tiše doufali, že se nic nepřihodí.....

A Kačka??? Ta se ani "hrdinka "neodvážila na pastvinu vstoupit. Celou dobu byla v bezpečí za elektrickým ohradníkem :-) Marika nám totiž řekla, že pokud se býci rozběhnou proti nám, nemáme běžet, ale máme zvednout ruce a křičet. Udělat se většími a silnějšími :-) To ji poněkud vyplašilo :-) a už tam nešla.... Tak snad příště. Na nikoho se fakt nevrhali. 

Nejdřív jsme si dali psy na dlouhé vodítka ( 10m ) a dávali jim střídavě volno a na delší vzdálenost je zalehávali. Pak následovalo přivolání psa a pochvala. A znovu vyslání. Marika si všechny přezkoušela a teprve potom povolila jednotlivým pejskům jít k býkům. Někteří své pesany z vodítka ani nevypustili.

Taky jsem měla o Ebču trochu strach.Vrhá se totiž do všeho dost po hlavě. A někdy v afektu moc nepřemýšlí.Ale fakt mě mile překvapila. Byla ovladatelná, na povel se vracela i hezky zalehávala. Vždycky po povelu razantně vystartovala a obíhala býky, štípala do noh a do čumáků. Na přivolání se vždycky vrátila. Vybíhala i do stran, kam jsem jí ukázala. Chodila kousek ode mě  a byla úplně vklidu. Po povelu "kravička" opět vyběhla. Sháněli jsme je takhle z jednoho koutu do druhého. Nahoru i dolů :-) Supr pocit hnát takové stádečko před sebou.

 Nejvíc se mi při prási líbila Seven a Diaz. Taky Dandy se nenechal zahanbit. Skvěle si se vším poradil.Bohužel leopardy nevypustili z vodítka kvůli přivolání, tak jsme si jejich práci nemohli vychutnat. Škoda. Ráda bych viděla i jejich styl pasení. Každé plemeno je jiné.

Ebinka měla i 2 menší kolize. Jednu se Seven, která místo na býky vyběhla na Ebču a ťafla ji do zadku... konkurence :-) a druhou s býkem, když se mu dostala nečekaně pod nohy. Při štípání jednoho býčka si nevšimla toho dalšího a byla chvíli pod jeho obřím tělem. Naštěstí se jí nic nestalo. Jen nějaký ten kopaneček.Vrátila se celá a nebála se opět vyběhnout a zasáhnout.

MŮJ POCIT??? ŠŤASTNÁ JAK BLECHA, ŽE JSME TO VŠICHNI VE ZDRAVÍ ZVLÁDLI. EBČA MI UDĚLALA VELKOU RADOST. URČITĚ TO NEBYLA ŽÁDNÁ OSTUDA :-) VLOHY PROSTĚ MÁ...... JE TO PAŠÁK.....

Odpoledne jsme sbalili věci a tradááá domů. V hlavě s dobrým pocitem, s novými přáteli, se zajímavými zážitky......

Těšíme se opět na shledání s vámi :-) Děkujeme za pozvání. Chtělo by to více takových zapálených lidiček kolem australáčků......